LÉPCSŐVILÁGÍTÁS KÜLTÉRRE ÉS BELTÉRRE
A lépcsővilágítók nem csak jól néznek ki, de számos hasznos funkciójuk van, amiket nem is gondolnál. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy mire kell figyelni lépcsővilágítók vásárlása során.
Miért fontos a lépcsővilágítás?
A lépcső megvilágítása azért fontos, mert igen balesetveszélyes lehet sötétben lépcsőn közlekedni. Vízszintes talajon még csak-csak elboldogul az ember gyenge fényviszonyok között, de a lépcső már igen nagy kihívást jelenthet. A lépcső megvilágítása történhet egy mennyezeten elhelyezett lámpatesttel, ami az egész lépcsőházat megvilágítja, de a lépcsővilágítók elhelyezése lényegesen magasabb szintű megoldást jelent.
Nem mindegy mennyi fénnyel világítunk
Este amikor sötét van, egy felkapcsolt, nagy fényerejű mennyezeti lámpa a pupillánkat hirtelen összehúzódásra készteti. Jó pár másodpercig eltart amíg ezt szemünk megszokja ami nem is túl kellemes érzés. Ezt követően amikor ismét lekapcsoljuk a lámpát, szemünknek percekbe telik amíg újra alkalmazkodni tud a sötétséghez.
A professzionális világítástechnikában igyekszünk áthidalni azt, hogy a szemünket hirtelen változásoknak tegyük ki a fény intenzitását tekintve.
Az optimális eset az, ha az adott fényviszonyokhoz alkalmazkodott szemünk számára olyan intenzitású fényviszonyokat tudunk biztosítani, amihez addig szokott. Este otthon ritkán úszik fényárban a lakás lefekvés előtt és akkor sem szeretnénk erős fényeket gyújtani, amikor ki kell ugranunk egy másik helyiségbe, vagy a gyerekeket szeretnénk meglesni.
Amikor nem szeretnénk erős fényeket gyújtani, de mégis biztonsággal szeretnénk közlekedni a lakásban, akkor jönnek jól a lépcsővilágítók a lakásban.
Mit is kell igaziból megvilágítani este?
Ha nem végzünk sok fényt igénylő tevékenységet, azaz nem olvasunk vagy nem dolgozunk valamin, pl a konyhapulton, nincs szükség intenzív megvilágításra. Nincs jó hangulata ha fényárban úszik minden.
A hangulatvilágítás szó nevében benne is van: Hangulatos.
Itt azt kell értenünk, hogy olyan fényforrásokra van szüksége az embernek éjszaka, hogy kellemesen érezze magát, melyek alacsony fényerejűek és lokális megvilágítást nyújtanak, de lheetőleg minél több ponton. Egy nagy lámpával a mennyezet közepén igen nehéz hangulatos fényhatást elérni, de két kisebb álló lámpával a szoba átellenes sarkaiban már akár sikerülhet is.
A hangulatvilágítás egyik speciális esete a járófelület megvilágítása.
Közlekedők és a lépcső helyes megvilágítása
Ahhoz, hogy egyik emeletről a másikra, vagy egyik helyiségből a másikba át tudjunk menni este, a legoptimálisabb, ha csak a járófelületet világítjuk meg. A lépcsők megvilágítása teljesen azonos igény a folyosók és közlekedők megvilágításával, ugyanazokra a lámpatestekre van szükség hozzá. Ezeket összefoglaló néven lépcsővilágítóknak hívjuk.
Közlekedők megvilágításakor csak lefelé irányuló, nem túl intenzív megvilágítást kell alkalmazni, elkerülve azt, hogy a szemünk számára kellemetlenül erős fényhatás alakuljon ki.
A speciális lépcsővilágítókban a vényforrás a szem elől rejtett helyen található, fényük kifejezetten lefelé irányul. Arra lettek kifejlesztve, hogy tökéletes járófelület megvilágítást biztosítsanak, anélkül, hogy a helyiségben erős, a sötéthez szokott szemet zavaró fényintenzitás alakuljon ki.
Azt tanácsoljuk, hogy járófelületek megvilágításakor kifejezetten tartózkodj az olyan lámpatestektől melyek fénye erős, vagy nem lefelé van irányítva. Ezek kápráztatni (vakítani) fognak este és pont ellenkező hatást fogod elérni felük, sötétben kellemetlen élmény lesz a használatuk.
Lépcsővilágító lámpák helyes alkalmazása: Más lámpa nem is kell a közlekedőkbe?
De kell, ugyanis a közlekedő megvilágítására kifejlesztett lámpa nem helyettesíti a mennyezeten vagy falon elhelyezett, erős fénnyel rendelkező lámpatesteket.
Télen már egészen korán sötétedik. Ilyenkor is szükség van rá, hogy egy közlekedő helyiséget időszakosan intenzív fénnyel világítsunk meg, amikor olyan tevékenységet végzünk ott ami erős megvilágítást igényel. A lépcsővilágítókat kiegészítő világításként kell alkalmazni a lépcsőházban és a közlekedőkben. Jól jöhetnek más szobában is ahol hangulatvilágításként alkalmazzuk őket.
Milyen sűrűn kell elhelyezni a lépcsővilágítókat?
Lépcsőházakban az esztétikai megfontolás mellett a praktikum és a biztonságos közlekedéshez szükséges fény megteremtése az első. Az ideális elhelyezés az, ha 3-5 lépcsőfokonként kerül be egy-egy lámpatest. A magasabban elhelyezett lámpatestek fénye lefelé több lépcsőfokot is meg fog tudni világítani.
A design megkívánhatja azt is, hogy ennél sűrűbben, akár minden lépcsőfokhoz kerüljön lámpatest. Ebben az esetben érdemes a keskenyen sugárzó típusokat alkalmazni, pl az SLV Nopato lépcsővilágítót.
Közlekedők esetében 1-1,5 m távolságra ideális egymástól elhelyeznünk a lámpatesteket. Szemünk egyben fogja látni a teret, és mivel itt nincsenek akadályok a két lámpatest között, biztonságos lesz a közlekedés. Arra ügyeljünk csupán, hogy amikor bekanyarodik a közlekedő, vagy a bútorozás úgy kívánja, helyezzünk el lámpatesteket minden olyan területre amit meg szeretnénk világítani.
Lépcsővilágítók szerelése
A lépcsővilágítók szinte kivétel nélkül LED-es lámpatestek ma már. Ez nagyon jó hír, hiszen rendkívül alacsony a fogyasztásuk. Hosszú órákon át, vagy akár egész éjjel felkapcsolva maradhatnak, nem lesz jelentős a fogyasztásuk.
Tudni kell azonban, hogy a LED-es lámpatestekhez többnyire tartozik egy előtét, azaz trafó. Beltéri lépcsővilágítók esetén ez egy külön alkatrész, külön kell megvásárolni, és ügyelni kell a helyes elhelyezésre.
Az előtéteket nem célszerű túl messze elhelyezni a lámpatestektől, mert az alacsony feszültség miatt nagy vezetékhosszak esetén feszültségesés alakul ki, ami azt eredményezheti, hogy a tápegységhez közelebb eső lámpatesteknek más lesz a fényereje mint a távolabbiaknak. A legjobb megoldás az, ha kisebb csoportonként fűzünk fel 2-3 lámpatestet egy tápegységre, vagy akár mindegyik lámpatest mögé kerül egy-egy trafó. Ez a legbiztosabb megoldás, hiszen így ha bármi probléma felmerül az előtéttel hosszú évek múltán, tudni fogjuk, hogy hol keressük a problémát, nem lesz szükség falbontásra.
Maguknak a lámpatesteknek és a hozzájuk tartozó előtéteknek az elhelyezésére a gyártók külön alkatrészként árulnak szerelő dobozokat, melyek utólagosan is hozzáférhetővé teszik az előtéteket.
Bizonyos lámpatesteket kifejezetten standard 65-ös szerelvénydobozokhoz gyártottak, így akár azokban is helyet kaphatnak a mini előtétek.
Ilyen, kifejezetten standard, 65-ös szerelvénydobozba illeszthető lámpatest az SLV Woro, illetve kapható hozzá mini tápegység, mely szintén elfér a szerelődobozban.
Fontos, hogy bármelyik megoldást is alkalmazzuk, a szerelődobozokat festés előtt a helyükre kell rakni, és a kábelezést is érdemes véglegesíteni, hogy a festő szép munkát tudjon végezni. A lámpatesteket a festést követően kell elhelyezni, elkerülve azt, hogy összefessék őket, vagy a takargatásukkal kelljen bíbelődni.
Kültéri lépcsőhöz más lépcsővilágító kell? Mi a helyzet a fürdőszobákkal?
Természetesen igen, kültérben más lámpatestekre van szükség. Az elv ugyanaz ami a megvilágítást és az elhelyezést illeti, de a szabadban vízszigeteléssel ellátott lépcsővilágítókra van szükség, ugyanis itt eső, hó és szél is érheti a lámpatesteket. A kültéri lépcsővilágítók vízmentesen lezárt házában már benne van a működtetéshez szükséges tápegység, így nem szükséges külön tápegységet vásárolni hozzájuk. A beépítésre itt is ugyanaz az elv vonatkozik, a beépítő dobozt falazáskor el kell helyezni, hogy a felületképzés ne sérüljön meg lámpatestek utólagos bevésésével.
Fürdőszobákban ahol fokozott az igény a vízzárásra és a pára elleni védelemre, a kültéri lépcsővilágítók tökéletesen alkalmazhatók. Segítségükkel nagyon jó hangulatú megvilágítást tudunk a fürdőben létrehozni ami mellett a gyertyafényes relaxálás is tökéletesen megvalósítható.
A lépcsővilágítót a villanyszerelés megkezdése előtt vagy után érdemes megvenni?
Mivel számos típus rendelkezésre áll a piacon, melyeknek a felfűzése és szerelése eltérő lehet, érdemes előre megvenni mindegyiket és a villanyszerelőnek megmutatni. Ha látja és érti mit kell megoldani, biztosabb megoldásra számíthatunk. Elkerülhetjük, hogy utólag esetleg vésni kelljen vagy le kelljen mondanunk egy szuperül kinéző lámpatestről, pusztán azért mert már nem lehet ésszerű keretek között beszerelni azokat.
Mindig ügyeljünk rá, hogy a lépcsővilágítóhoz a megfelelő beépítődoboz kerüljön a falba, méghozzá festés előtt! Ha így járunk el, biztosan tökéletes megoldás születik.
Műszaki kérdésed van?
A megfelelő összeállítás tapasztalatot igénylő feladat. A Designmarketnél 2007 óta foglalkozunk világítástechnikai tervezéssel. Bármilyen műszaki vagy belsőépítészeti kérdésed van, fordulj hozzánk bizalommal, keress bennünket elérhetőségeinken.