KONYHAI VILÁGÍTÁS TIPPEK BELSŐÉPÍTÉSZTŐL
A megfelelő konyhai világítás nem csak a helyiséget teszi ízlésessé, hanem segít abban is, hogy könnyedén elvégezd az összes kulináris feladatod. Egy modern és kellemes konyhához a különböző fajta világítás használata elengedhetetlen. Olvass tovább, hogy megismerd ezeket a típusokat!
Konyhai világítás típusok - 4 terület, amit érdemes jól megvilágítanod
A megfelelő konyhai világítás nem csak a helyiséget teszi ízlésessé, hanem segít abban is, hogy könnyedén elvégezd az összes kulináris feladatod. Egy modern és kellemes konyhához a különböző fajta világítás használata elengedhetetlen. Olvass tovább, hogy megismerd ezeket a típusokat!
A konyhai világítás 4 területe, amire figyelni kell
A konyhában alapvetően 4 területet kell megvilágítani. Mind a 4 terület speciális igényekkel rendelkezik, amelyekhez a megfelelő lámpa kiválasztása elengedhetetlen. Ezek a területek:
- A konyhapult és munkafelület, beleértve a mosogatót és a főzőlapot
- A pultok közötti közlekedő terület
- A fiókok és a szekrények belső részei
- Az étkező asztal és az étkező pult
Kulcsfontosságú szempontok a világítás tervezésekor
- Mekkora a konyha mérete?
- Milyen a konyha formája?
- A konyha egy különálló helyiség vagy nyitott területű?
- Csak főzésre szolgál, vagy többfunkciós tér, ahol van hely étkezésre és pihenésre is?
- Milyen magas a konyha mennyezete?
A konyhapult világítás
A konyhapult a konyhának az a része, ahol a mindennapok során tevékenykedünk: sütünk, főzünk és mosogatunk. A pultvilágítás itt magától értetődő, hiszen fontos, hogy jól lássunk mindent.
Gyakori hiba, hogy a világítás a hátunk mögött található, és az árnyékunk pont arra a részre esik, ahol a munkaterületünk van... ez sokszor idegesítő tud lenni, de van rá megoldás.
Ha van felső szekrény a pult felett
A felső szekrény aljára rögzített legalább 60 cm hosszú LED szalag a pultvilágítás nagyszerű megoldása. Ez a világítás végigmegy a teljes munkaterület felett, amivel tökéletes szórt fényt biztosít.
A LED szalag szolgálhat akár hangulatvilágításként is, ami egyszerűen csak dekorációként egy kellemes fényt ad a pultnak.
A LED fénye leggyakrabban meleg fehér, mi is ezt ajánljuk, de természetesen más színhőmérséklet, például természetes fehér szín is ajánlott ide.
Ha nincs a konyhapult felett felső szekrény
A konyhapult világítás alapja, hogy a pultot, a mosogatót és a főzőlapot mindig felülről világítsuk meg, azaz a lámpa a pult fölött, lehetőség szerint annak a középvonalában legyen felszerelve. Így szinte biztosan nem fog a munkaterületre rávetülni az árnyékunk.
Mivel ebben az esetben a világítás magasabban van, a spot lámpák lesznek a legjobb barátaink, mivel ezek a termékek ebben az esetben a leghatékonyabbak.
A beépített lámpák darabszámán ne spóroljunk, hiszen minél több pontból érkezik a fény, annál egyenletesebben, és jobban lesz megvilágítva a munkafelület.
Példa: egy mosogatót minimum 2 lámpával, 2 irányból ajánlott megvilágítani, hogy a lehető legjobban lássuk az edényeket.
Nagyon jó megoldást jelentenek a sínes lámpatestek, aminél szabadon tudjuk módosítani a lámpatestek pozícióját és darabszámát, ha később beigazolódik, hogy a konyhát máshogy kéne megvilágítani, mint ahogy azt elsőre gondoltuk.
A konyhai közlekedő területek megvilágítása
A közlekedő terület megvilágítása a pultok közötti és a konyhapult előtti padló részt érinti, főleg ezt világítja meg. Ez azért különösen fontos, mert így a sütés-főzés közben gyakran lecsöppenő étel feltakarítását, és a konyhában történő közlekedést is jelentősen megkönnyíti.
Mennyezeti világítás
A helyes megvilágítás itt is felülről és több pontból érkezik akárcsak a konyhapult esetében. Ez lehet akár spot lámpa a pulthoz hasonlóan, de egy vagy akár több, a mennyezeten elhelyezett, nagy mennyiségű szórt fényt adó lámpatest is remek szolgálatot tesz.
Alsó világítás
Remek kiegészítő még a konyhabútor lábazatánál vagy a pult széle alatt elhelyezett, lefelé világító LED szalag. Nem csak kiemeli a tér méreteit, de természetes éjszakai világításként is használható és stílusosabbá teszi a konyhát.
A fiókok és a szekrények belső megvilágítása
A célunk az, hogy jobb megvilágítást biztosítsunk az eszközök, edények és serpenyők keresésekor, vagy kiemeljük az üveg szekrényünk belsejében elhelyezett dolgainkat.
Spot lámpával
Ha a közlekedő terület intenzív fényt kap, az általában a szekrények és fiókok belsejét is jól megvilágítja. Érdemes olyan spot lámpákat venni, amiknek több állítható fejjel rendelkezik, mivel, ha egy része a padló felé, a másik a szekrény felé irányul, két legyet ütünk egy csapásra.
Beépített LED szalaggal
Okos megoldás, ha a fiókok/szekrények belsejébe az oldallapra vagy a polc alá helyezünk el egy mozgásérzékelő kapcsolóval ellátott belső LED világítást. Ez akkor fog felkapcsolni amikor éppen kinyitjuk/kihúzzuk a megvilágítandó területet és pont ott világít, ahol kell. Amikor a szekrény ajtaja üvegezett, és dekorációként is szeretnénk megmutatni a belsejét, a világítás akár külön kapcsolható is lehet, így állandóan világíthatnak a polcok.
Az étkező asztal és az étkező pult megvilágítása
Két dolgot kell figyelembe vennünk:
- Az asztalfelület és rajta az ételek jól legyenek megvilágítva
- Az asztalnál ülőket ne vakítsa el az erős fény
Az asztal megvilágítása
Az asztalfelület megvilágítása hasonló a pult megvilágításához. Lefelé kell világítanunk, amire egy vagy több hagyományos spot lámpa is jó szolgálatot tud tenni.
A jó megoldás egy olyan búrás lámpatest, ami lefelé sugároz elsősorban, de oldal irányban is ad szórt fényt. Itt vigyázunk, hogy kizárólag csak szórt fényt adjon a lámpa oldal irányban, tehát semmi esetre sem tudunk rálátni az izzóra szabad szemmel! Azok a lámpák ahol az izzó látszik, rendkívül kellemetlenül kápráztatnak.
Az asztalnál ülők helyzete
Az asztal mellett ülők szempontjából már kényesebb a helyzet. Ha csak az asztalfelület van megvilágítva, az arcuk sötét marad, ami beszélgetéskor nem előnyös.
Ha az arcukba világít egy olyan lámpa aminek szabadon van az izzója és 360 fokban világít, káprázást fog okozni és nagyon kényelmetlen lesz a szemüknek.
A jó megoldás tehát egy olyan lámpa, ami elsősorban lefelé világít, de oldal irányban is bocsát ki szórt fényt.
Sínes lámpát az aszta fölé?
Mivel az étkezőasztal helye egy háztartásban sokszor változhat, például egy családi ünnep vagy baráti összejövetelek esetén még olykor megtoldjuk, kihúzzuk, arrébb rakjuk az asztalt, az étkező felett egy sínes lámpa elhelyezése előrelátó döntés.
Ennek segítségével egy székre felállva percek alatt át tudjuk helyezni a lámpatesteket. Szabadon állítgathatjuk őket így biztosak lehetünk benne, hogy mindig optimálisan van megvilágítva az asztal.
LED szalag, LED spot lámpa vagy valami más?
Nagyon fontos a konyhában, hogy a fényforrás színvisszaadása minél magasabb legyen. A színvisszaadás, amit a CRI index-szel jelölnek megadja, hogy egy adott fényforrással megvilágított tárgy színei mennyire maradnak élénkek.
Tökéletes színvisszaadást szabad környezetben és természetes napfénynél láthatunk. Ebből kiindulva mesterséges fény mellett nem mindig maradnak élénkek a színek.
A színvisszaadás problémája
A halogén spot lámpák és a hagyományos wolfram izzós lámpatestek színvisszaadása közel tökéletes, azonban manapság az alacsony energiahatékonyságuk miatt ezek a termékek már nem népszerűek.
A régebbi típusú LED-ek színvisszaadása gyenge. Nem túl gusztusos az étel, ha azzal világítjuk meg, ugyanis a színei fakóbbak, mint természetes fény mellett.
Hasonló a helyzet a hideg fényű (4000K feletti színhőmérsékletű) modern LED-ek esetében. Mivel ott hiányoznak a meleg fehér fény hullámhosszával azonos komponensek, így szükségszerűen nem tökéletes színvisszaadás.
Milyen színhőmérséklet az ideális?
A legjobb megoldás, ha magas, 80-90 feletti CRI indexű, természetes (4000K) vagy annál melegebb fehér fényű 2700-4000K közötti színhőmérsékletű LED fényforrást választunk. Ez a pult felett használt LED szalagokra és a spot lámpákra is egyaránt igaz.
Pro tipp
Egy térben válasszunk minden lámpatesthez azonos színhőmérsékletű fényforrást. Nem esztétikus, ha az egyik lámpában 2700, a pulton 4000, a másik lámpában pedig 3000K-es fényforrás van.
Kell-e hogy vízálló legyen a lámpatest?
A vízállóságot az IP szabvány jelöli.
Az IP védettség a lámpatest szilárd testekkel és vízzel szembeni ellenálló képességét mutatja.
A védettség szerepe a konyhában
Védettségi szempontból a konyha nem tartozik a kockázatos területek közé, ugyanazok a követelmények vonatkoznak a konyhai lámpákra mint bármely más helyiségben található hagyományos lámpákra, ahol nem éri azokat víz.
Általánosságban elmondható, hogy minden IP20 vagy e feletti védettségű lámpatest tökéletes és megbízható konyhai használatra.
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy a mosogatónál levő vízzel mi a helyzet: nem kell aggódnunk, mivel a víz csak akkor fröccsen a lámpatestre, ha kifejezetten arra irányítjuk. (Ez pedig valljuk be, nem gyakori.)
Ha a konyhai felső szekrényed alatt van a mosogatód, egy IP22-es, fröccsenő víz ellen védett lámpatest már tökéletesen megfelelő.
Ha az IP védettségről szeretnél bővebben olvasni, ezt a cikkünket ajánljuk.
A tökéletes konyhai világítás titka
A tökéletes konyhai megvilágítás titka, hogy a megfelelő helyen a megfelelő lámpatestet alkalmazzuk. A Designmarket webáruházában is megtalálsz minden olyan lámpatestet amire a konyhában szükséged lehet.
- Sínes lámpatesteket a pult és az asztalok fölé
- Mennyezeti lámpatesteket az általános megvilágításhoz
- Felső szekrény aljára rögzíthető pultvilágítás és szekrények belső megvilágításához való profil lámpákat
- Mennyezetről befüggesztett lámpatesteket az asztal és étkező pultok ölé
Egy profi összeállítást nem könnyű kialakítani. Válogass kedvedre több ezer beltéri lámpa és LED világítás közül! A világítástechnikai termékeink között biztosan megtalálod a konyhádhoz illő legideálisabb darabot!