HOGYAN ETESSÜK A MADARAKAT TÉLEN ÉS NYÁRON?
"Vége van a nyárnak, hűvös szelek járnak, nagy bánata van a cinegemadárnak" - írta Móra Ferenc. Szerencsére a nálunk telelő madarak emberi segítség nélkül sem szokták végigszomorkodni az évszakot, ugyanakkor etetésük télen és nyáron is sok mosolyt csalhat az arcunkra. Mutatjuk, hogyan csináld helyesen!
A kertünkben és az ablak alatti etetőkön gyülekező, csiripelő, olykor rakoncátlan madárseregek vagy szólóban felbukkanó különleges szárnyas vendégek látványa és beazonosítása rengeteg örömet okozhat felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt a szürke hónapok során. Az etetéssel és itatással könnyen közelebb hozhatjuk magunkhoz ezeket a kedves állatokat - ebben szeretnénk most számodra segítséget nyújtani.
A téli madáretetés
A téli madáretetés célja elsősorban pontosan ez: a madarak közelünkbe csalogatása, nem pedig életben tartásuk. Ahogy azt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán is olvashatjuk: a Magyarországon telelő madarak azért nem vonulnak el télen, mert emberi beavatkozás nélkül is elegendő táplálékot találnak maguknak - ha pedig az időjárás vagy más tényező ezt nem teszi lehetővé, automatikusan tovább állnak, nem maradnak egy helyben éhezni.
Ha viszont ezt tisztáztuk, és csak a saját örömünkre szeretnénk madarakat etetni télen, minden további nélkül megtehetjük, néhány egyszerű szabályt betartva.
Legérdekesebb itthon telelő madaraink
Rengeteg színes, gyönyörű madárfaj telel nálunk, amik közül sok megfordulhat a kertünkben is. Verebek, galambok, cinege félék és rigók is szívesen látogatják az etetőket: az ismeretlen vendégek beazonosításában sokat segít a Madárleső és az MME madárhatározója.
A teljesség igénye nélkül az alábbi madarakkal találkozhatunk télen:
- 1. sor, balról jobbra: széncinege, vörösbegy, tengelic, zöldike
- 2. sor, balról jobbra:fekete rigó, kék cinege, kormosfejű cinege, sárga rigó
- 3. sor, balról jobbra: meggyvágó, őszapó, ökörszem, csonttollú
Az etetési időszak
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület leírása szerint a téli madáretetés időszaka az első tartós fagyok beköszöntétől tavasz elejéig, decembertől március második feléig tart. A napraforgó büfét kétségtelenül élvező madarak azonban akkor sem fognak megsértődni, ha valamivel korábban állítjuk fel az etetőt: a Mályi Természetvédelmi Egyesület szeptember-októbertől legkésőbb április közepéig ajánlja az etetést.
Fontos, hogy ha elkezdjük az etetést, ne hagyjuk abba egyik pillanatról a másikra, például az etető eltávolításával: a megszokott, könnyű táplálék hirtelen megvonása egy-egy hideg éjszakán a madarak pusztulásához vezethet. Azt azonban az énekesmadarak is érzékelik, ha az etetőben fogytán van az eleség, és más táplálék forrás után néznek, így azzal nem okozunk kárt, ha hagyjuk kiürülni.
Tavasztól nyár végéig, a költési időszakban nem szükséges a madarak etetése, ezzel ugyanis már a fiókák nevelésébe nyúlunk bele szükségtelen, sőt veszélyes mértékben, ami csak erősen indokolt esetben, szakértők által végzendő tevékenység. Tavasszal és nyáron inkább a vízpótlásra érdemes koncentrálni, aminek segítségével egyébként ugyanúgy gyönyörködhetünk a tollas vendégekben mint télen.
Eleség típusok
Milyen eleséget érdemes kihelyezni a tollas vendégek számára, és melyek azok az ételek, amiket kifejezetten tilos? Az MME oldala a következőket írja:
A téli etetőkön alkalmazható madáreleségek három nagy csoportba sorolhatóak, melyeket együtt érdemes alkalmazni és így biztosak lehetünk abban, hogy az ivóvízzel együtt az etetők minden madarának minden igényét ki tudjuk elégíteni. Ezekkel az összes szóba jöhető, potenciálisan mintegy 50 madárfajt vendégül láthatjuk az etetőkön. Ezért nincs szükség olyan eleségekkel kísérletezni, melyek drágák, feleslegesek és nagy mennyiségben nem is alkalmazhatóak (lisztkukac) vagy különböző okokból veszélyesek (csontkukac), egészségtelenek vagy alacsony tápértékű ballasztot jelentenek (kenyér), illetve beszennyezik a tollazatot (étolajba áztatott kenyérmorzsa).
Az alábbiakban összefoglaltuk számodra a legfontosabb információkat a táplálék helyes kiválasztásához.
1. Az örök sláger: olajos magvak
A kihelyezett eleségtől függően különböző fajok fogják látogathatják az etetőt, a legfontosabb táplálékot azonban a nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú magvak jelentik, amikbe nyugodtan keverhetünk további apró szemű olajos magvakat:
- napraforgó
- köles
- lenmag
- szezámmag
- előre csomagolt pinty és hullámos papagáj eleség
Az apró szemű magvakat a kisebb csőrű madárfajták, például a vörösbegy és az ökörszem fogja értékelni.
Nyugodtan adhatunk továbbá egyéb nem sózott, nem pörkölt magvakat, dióféléket is a madaraknak:
- dió
- mogyoró
- földimogyoró
- kesudió
- pisztácia
- fenyőmag
Ez a fajta gourmet menü nyilván sokkal drágább, és nem fog automatikusan egzotikusabb fajtákat az etetőhöz csalogatni. A magas olajtartalmú, fekete ipari napraforgó a legbiztosabb és legolcsóbb választás.
2. Fontos köret: állati zsiradékok
Talán elsőre nem is gondolnánk, de az állati zsiradék elengedhetetlen táplálékforrást jelent a madaraknak télen. A remekül kialakított, egyszerűen használható és könnyen beszerezhető cinkegolyó mellett szerepelhet még a menün:
- a marhafaggyú
- nem sózott szalonna (főzéssel sótlanítható) is megfelelő eleség.
- kacsa-, liba- és sertésháj,
- friss, sótlan lágysajt
- vajtégla
Ezeket a kisebb, gyengébb csőrű madarak is könnyen el tudják fogyasztani az etetőn.
3. Etetés gyümölccsel és bogyókkal
Az alma nem csak a mi kedvelt választásunk a téli időszakban: az olcsó, puha gyümölcsöket és bogyókat minden lágyevő, rovarokat is fogyasztó madár kedveli. Fák és bokrok ágaira felszúrva vagy az etetőben elhelyezve kínálhatjuk a következőket:
- alma
- körte
- szőlő
- csipke
- kökény
Ezeket cinkék, rigók és sok más madárfajta is szívesen fogyasztja, még fagyottan és a talajra szórva is örömmel elcsipegetik.
+1: Főtt ételek
Főtt ételekkel is lehet próbálkozni, ezzel kapcsolatban két dolgot fontos tudni: egyrészt a romlandó ételek a madarak számára is éppúgy károsak, mint nekünk, másrészt ezeket az ismeretlen ételeket valószínű, hogy a madarak inkább kerülni fogják.
Egy-két óra, max egy-két nap erejéig próbálkozhatunk :
- főtt rizs
- főtt tészta
- főtt zöldség
- keményre főtt tojás kihelyezésével.
A madár etetés azonban nem az ételmaradék eltakarításának egy módja, ne tekintsünk így a madarakra.
Étel mellé víz is jár: az itatás fontossága
A különböző eleségek és etetők mellett vízzel is rengeteg madarat csalhatunk a közelünkbe, amiért legalább olyan hálásak (ha nem még jobban), mint a kihelyezett táplálékért. Különösen kemény fagyok idején elengedhetetlen a folyékony halmazállapotú víz megtalálása a madarak számára.
Az etető mellett működtessünk itatót és madárfürdőt is, amiből fagy esetén naponta egy-két alkalommal eltávolítjuk a jeget, és langyos csapvízzel újra feltöltjük.
Tiltólista: ezekkel ne etesd a madarakat
Nagyon fontos tudnivaló, hogy - bár a gyerekkori tóparti kacsaetetések során sokunkban az ellenkezője rögzült - mind a vízi, mind az énekesmadarak etetése tilos kenyérrel, morzsával, liszttel vagy épp pattogatott kukoricával. Ezek az ételek megsavanyodhatnak, betegségeket okozhatnak, valamint a szükséges tápanyagokat sem tartalmazzák. Emellett mindig kerüljük a sózott ételek, magvak, sajtok, szalonna és kolbász használatát is.
Forrás: Mályi Természetvédelmi Egyesület
Szükséges-e a nyári madáretetés?
Ahogy azt fentebb is említettük, a költési időszakban, tavasztól ősz elejéig inkább ártunk a madarak etetésével, mint használunk. Ebben az időszakban már bőségesen áll rendelkezésre táplálék, és fontos, hogy a madarak a természet kínálta feltételekhez alkalmazkodva éljenek. A nyári etetés nem megfelelő viszonyokhoz szoktatja mind a szülőket, mind a fiókákat, ami hosszú távon életképtelenné teheti őket. Ahogy az MME fogalmaz:
"A szükségtelenül végzett nyári etetés infantilizálja az egyedeket, elkényelmesíti a szülőket, a természetestől eltérő táplálékviszonyokhoz szoktatja a felnövekvő generációkat, a mesterséges táplálékbőség pedig folyamatos emberi beavatkozás nélkül életképtelen szintre "pumpálhatja fel" a fészkelőállományt."
Emellett a télen megfelelően alkalmazható eleségek zöme a nyári melegben megromolhat. Ilyen például a cinkegolyó: az alapját képező zsiradék a melegben megolvad és bomlani kezd, ami egészségkárosodáshoz vezet. A melegben gyorsabban terjednek a fertőző betegségek, a faggyú és vetőmag hamar bepenészesedhet és megromolhat - ekkor pedig már a madarak sem fogyaszthatják el biztonsággal.
Ha nyáron is szeretnénk a madarak látványában gyönyörködni és költési időszakban segíteni őket, ezt inkább itató és tavaszi fészekanyag kihelyezésével tehetjük meg.
A madarak itatása nyáron
A folyadékpótlás biztosítása a legfontosabb nyári teendő egy madárbarát kertben. Míg télen az itató jégtelenítésére kell odafigyelni, nyáron az algásodás és elpárolgás ellen szükséges a kihelyezett itató vizét lehetőleg naponta frissre cserélni, pótolni.
Aki látott már kihelyezett tálban fürdőző madársereget, az tudja, mekkora felhajtást képesek csinálni. A nagy mozgolódás miatt fontos, hogy az itató biztonságosan legyen rögzítve a felborulás, leesés elkerülésére. A tálnak akkor is stabilnak kell maradnia, ha egy egész családnyi izgága veréb vagy egy galambpár látogatja meg a kerti madár wellness állomást.
Az itató emellett:
- sekély, 5-10 centinél nem mélyebb tál legyen a kisebb madarak védelmében.
- Helyezzünk el benne ágakat, köveket is, amiken a madarak biztonsággal meg tudnak állni.
- Ahogy az etetőnél, úgy az itató esetében is fontos, hogy olyan helyre kerüljön, ahol más állatok (macskák, rátok nézünk) nem tudják megközelíteni.
Legyél te is profi madárbarát!
Ha a fentiekre odafigyelünk, már el is kezdhetjük a madáretetést. A madárbarát kert kialakításához elengedhetetlen a megfelelő etető és itató elhelyezése a kertben, amiről bővebben ebben a cikkünkben olvashatsz. Az állatok közelsége, a madarak etetése és a bennük való gyönyörködés az ablakból rengeteg örömet jelenthet az egész családnak, és színt vihet az egyébként borongósabb téli időszak napjaiba, de a nyári időszakot is izgalmasabbá teheti kicsik és nagyok számára is.