A KEMÉNY CSEMPE ÉS GRESLAP FÚRÁSA
Ha szeretnél felrakni valamit a falra, a legtöbb esetben a biztonságos rögzítéshez fúrásra lesz szükséged. A kemény csempe és greslap fúrása különösen kemény dió, ha nem a megfelelő eszközöket használod a fúrásra. Amire mindenképpen szükséged lesz, az egy jó minőségű fúrógép, és a kemény csempe vagy a greslap fúrására alkalmas fúróhegy.
A KEMÉNY CSEMPE ÉS GRESLAP FÚRÁSA
Mit is jelent, hogy valami mennyire kemény?
Az anyagok keménységét a Moh's skála méri. Talán a legismertebb és egyben a legerősebb anyag ezen az 1-től 10-ig terjedő skálán a gyémánt, a maga 10-es keménységével. A Moh’s skála leegyszerűsítve azt mutatja, hogy a magasabb számmal jelölt anyag képes megkarcolni az alacsonyabb számmal jelöltet, tehát minél magasabb a szám, annál keményebb az anyag.
Néhány ismertebb anyag keménységi értéke:
- Gipsz: 2
- Emberi köröm: 2.5
- Réz pénzérme: 3,5
- Márvány: 4
- Acél: 4-4.5
- Átlagos beton: 5-6
- Titánium: 6
- Üveg: 5.5-7
- Gránit: 6-7
- Edzett acél fúró: 7-8
- Volfrám-karbid, más néven "Vídia": 8-8,5
- Gyémánt: 10
Milyen kemény a csempe és a greslap?
A csempe és a greslap eltérő módon készül, más az anyagszerkezete, így mindenképpen ketté kell választani őket, hogy a keménységüket ismertethessük. Míg a csempe különböző keménységű anyagokból áll, addig a greslap teljes vastagságában azonos keménységi mutatóval rendelkezik.
Csempe
A mázas kerámia, vagy ahogy sokkal többen ismerik, a csempe egy vékonyabb és puhább kerámia hordozó anyagra égetett, kő kemény zománcréteggel ellátott burkolólap. A hordozó anyag vastagsága 6-8 milliméter közötti, keménysége 5-6 között mozog a Moh’s skálán.
A nehézséget a csempe fúrásánál a zománcréteg jelenti, melyet mindenképpen át kell tudni fúrni ahhoz, hogy lyukat fúrhassunk bele. A zománcréteg 1 milliméter vastagságú, azonban a keménysége 8-9 közötti.
Greslap
A greslapok vastagsága általában 8-12mm között mozog. Teljes keresztmetszetükben azonos keménységűek. A matt greslapok felületi keménysége elérheti a 8-9-es értéket is a Moh's skála szerint, míg az anyaguk 7-8-as keménység között van.
Miért nem tudod kifúrni a csempét?
Nagyon egyszerű oka van, nem a megfelelő fúrófejet használod hozzá. A fúrás közben a fúró hegye, ami gyakorlatilag inkább él, mint hegy, nagyon kemény anyagból van. Ahogy rányomod a felületre, és elkezdesz fúrni, a fúróhegy elkezdi forgácsolni az anyagot.
Ez remekül működik egészen addig, amíg a fúród hegye jóval keményebb, mint az a felület, amit ki szeretnél fúrni. Egy erős, jó minőségű acél fúróhegy 8-as keménységű is lehet, ami magasabb, mint az üveg keménysége. Megkarcolni meg tudod vele az üveget, de a kifúrása már okozni fog némi fejtörést.
A legismertebb kemény fúrhóhegy típus, a volfram-karbid bevonatú fúró, azaz hétköznapi nevén a vidia. A vidia egy erős, és kemény fúró típus, keménysége 8-8,5-ös, amely a legtöbb szerkezeti fúrásra (beton, tégla) alkalmassá teszi. A videának egy hátránya van, nagyon érzékeny a hőre.
A csempe és a greslap fúrása közben pedig sok hő keletkezik, amelyet a vidia nem bír. A csempét még csak-csak átfúrhatod vele, ha a külső rétegét meg tudod karcolni. Egy minőségi greslap átfúrása viszont annyi hőt fog termelni, amit nem fog bírni ez az amúgy szinte mindenre jó fúróhegy.
Mivel tudod kifúrni a csempét és a greslapot?
Amikkel biztosan nem lősz mellé, azok a gyémánt fúrók. Az ipari gyémánt bevonattal ellátott fúrók ára ugyan jóval több, mint egy vidia fúróé, de megéri a befektetést. A hő a gyémánt fúrónak sem tesz jót, ha nem gondoskodsz a hűtésről, hamar megadja magát.
A kerámia fúrás az, ahol a fúróhegyen nem hogy nem érdemes, de nem is lehet spórolni. Az egyszerűbb fúróhegyekből egy lyuk kifúrására akár több fúróhegyet is elhasználhatsz, míg egy 5-6x drágább gyémánt fúróheggyel akár 10-15 lyukat is kifúrhatsz.
A gyémánt fúróhegyeknél is van olcsóbb és drágább, jobb és kevésbé jó minőségű. Mi azt tapasztaltuk, hogy a jobb fúróhgyek ha drágábbak is, de sokszor jobb megoldást jelentenek, és végeredményben a tartósságuk miatt az áruk is kedvezőbben alakul.
A csempefúrók
A belépő szintű gyémánt fúrók az üvegfúrók,csempefúróknak is hívnak. Ezek egy lapos, hegyes éllel rendelkeznek és nincs rajtuk horony. Nem hasonlítanak a hagyományos fúrókhoz, inkább egy kis lándzsára emlékeztetnek.
A puhább csempék és mázas kerámiák fúrására alkalmasak, de keményebb anyagok, greslapok már el fogják égetni őket. Hűteni érdemes őket, de szárazon is használhatók.
A felforrósodott fúrót vízbe mártani azonban nem szabad, ez tönkreteszi.
Mindig tartsd nedvesen a furatot, hogy a keletkező hőt a víz elvezesse. 10 mm alatti lyukakat, puhább anyagokat bátran fúrhatunk vele, de nagyobb lyukakhoz, vastag gres lapokhoz nem lesznek jók.
Vizesen dolgozó gyémántfúrók
Ezek a fúrók jelentik a tökéletes megoldást. Egy kicsi, középen üreges csőre hasonlítanak, aminek a végét mintha belemártották volna valami durva porszerű anyagba. A valóságban is valami hasonló történt velük, a porszerű anyag pedig nem más, mint apró ipari gyémánt kristályok sokasága.
Ezekkel nagyon jó eredményt érhetsz el, ugyanis az ezernyi kis gyémánt kristály rendkívül nagy hatékonysággal fogja kiforgácsolni a lyukat a legkeményebb greslap anyagából is.
Ezekkel a fúrókkal alacsony fordulaton lehet csak dolgozni, nagyon ajánlatos kézi akkumulátoros behajtót használni. A hűtés nagyon fontos, erre a gyártó mindig pontos leírást ad és külön eszközöket is lehet hozzá kapni, melyekkel a lyukak pozicionálása és a fúráshoz szükséges hűtővíz adagolása is megoldható.
Megéri beruházni, mert gyorsan és sok lyukat ki tudsz vele fúrni.
Gyémántfúrók száraz fúráshoz
A száraz gyémántfúrók a vizes gyémántfúrók továbbfejlesztett változatai a csempék és greslapok fúrására leginkább bevált fúróhegyek.
Szintén csőszerűek, és a végük ugyancsak apró gyémánt szemcséket tartalmaz, azonban itt a cső falvastagsága vastagabb. A fúróhegy ürege fel van töltve egy szilárd anyaggal, parafinnal. Mind a falvastagság, mind pedig a paraffin a hűtést és a keletkező hő elvezetését szolgálják.
A gyártók magasabb fordulatot is megengednek, azonban a tapasztalat itt is az, hogy nem érdemes sietni. Lassú víz partot mos, ha nem erőlteted a fúrást és nem hevíted fel a fúróhegyet túlzottan, nagyon tartós és praktikus szerszám, amivel sok lyukat ki tudsz majd fúrni.
Hogyan kell csempét, vagy greslapot fúrni?
Csakis ütvefúró funkció nélkül! Az erős ütések a gyémánt fúróhegyeket nagyon gyorsan tönkreteszik, de ami a nagyobb baj, hogy a lapot is széttörik a falon, pillanatok alatt. A türelem és a megfelelően kemény anyagú fúróhegy meg fogja hozni a kívánt eredményt.
Mindig ügyelj az adott fúróhegy gyártójának előírásaira! Vannak fúrók melyek lassabb sebességgel fúrnak jól, némelyekkel gyorsabban is lehet fúrni. A hűtésnél legyél körültekintő, itt is mindig tartsd be a gyártó előírását! A túlhevülés a gyémánt fúró tönkremenetelét okozza.
Ha mindent betartasz, egy jó minőségű gyémánt fúróval egy tucatnál is több lyukat ki fogsz tudni fúrni, még a legkeményebb greslapokban is!
Mit tegyél, ha nem akarsz fúrni?
Mi a Designmarketnél nem foglalkozunk fúróhegyek forgalmazásával, így fúróhegyet sajnos nem tudunk adni. Ha nem akarsz fúrni, mert nincs fúrógéped, nem akarsz költeni rá, vagy egyszerűen csak nincsen hozzá kedved, rengeteg fúrás nélkül felszerelhető fürdőszobai felszerelést találsz meg nálunk.
Ha a fúrásmentességet választanád, ezek a termékek biztosan tetszeni fognak!